05.07.2015 - Výstaviště ožije příběhem Majstra a Margaréty

Divadelní adaptaci ruského románu Mistr a Markétka přiveze ve svém šapitó slovenské Teatro Tatro v rámci 7. ročníku Pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Podobenství o lásce, která je mimo kategorii dobra a zla, představí jedni z nejvýraznějších slovenských herců současnosti 16. a 17. července na pražském Výstavišti.

Teatro Tatro

Velká divadelní laboratoř, ve které tvůrci hledají odpovědi na odvěké otázky: Existuje Bůh? Poslední soud? Ďábel? A existuje láska? Tak silná, že se i ďábel před ní skloní? Inscenace Teatra Tatra mísí svět fantazie a snu s atmosférou Moskvy 30. let minulého i současností. „Dohoda mezi Bohem a Ďáblem patří mezi starodávná témata. S pomocí Michaila Bulgakova vyprávíme nádherný příběh, kde láska je skutečná, vyplní prostor mezi Nebem a Peklem a trvá až za Hrob,“ zve na českou premiéru v podání Teatro Tatro režisér inscenace Ondrej Spišák.

Adaptace ruského románu pojednává o ďáblovi, který se dělí o vládu nad světem s Bohem. A zároveň o Bohu, který tak trochu nechává lidstvo odkázané samo na sebe, a o Ďáblu, který bezmocně pozoruje jak jiný ďábel – tedy člověk – ovládá svět. Příběh v podání Teatro Tatro se odehrává v magickém prostředí šapitó, ve kterém čas plyne tak trochu jinak. Diváci se o to více vzdálí starostem každodenního života a přenesou se do příběhu Mistra a Markétky, který Michail Bulgakov psal přes 12 let.

Teatro Tatro vzniklo v roce 1990 jako vzdor vůči kamennému divadlu, vůči divadelní zkostnatělé instituci. Od doby své existence hledá vlastní hranice divadla, které přesouvá z budov do veřejného prostoru, v němž nachází větší svobodu pro tvorbu. Jeho dvorním režisérem je Ondrej Spišák pocházející z významné slovenské umělecké rodiny.

V inscenaci Majster a Margaréta se představí českému publiku známý Lukáš Latinák spolu s dalšími 15 herci. 

Inscenaci Majster a Margaréta uvede Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi, jenž se letos koná od 13. do 18. července. Sedmý ročník festivalu přiveze mimo slovenského Teatra Tatro desítky další zahraničních interpretů ze Španělska, Francie, Izraele či Polska. Mimo to se v centru Prahy představí i tuzemští divadelníci a pouliční performeři. Vstup na celý festival vyjma představení Majster a Margaréta je zdarma.