11.8.2014 - 600 umělců, nejen to je největší multižánrový festival v Plzni Živá ulice

Živá ulice, největší multižánrový festival na západ od Prahy, přiveze do Plzně přes 600 umělců a na sedmi scénách od 11. do 17. srpna představí hudbu, pouliční divadlo i bohatý doprovodný program. Plzeňské centrum přivítá Lenku Dusilovou, The Plastic People of the Universe, Never Sol a mnoho dalších hudebníků. Chybět nebude například ani food festival národnostní menšin.

Festival pro všechny, to je Živá ulice 2014

Multižánrový festival Živá ulice – Plzeňská setkání se letos koná potřetí. Navazuje na osmnáctiletou tradici festivalu Na ulici a do západočeské metropole přiváží hudbu, pouliční divadlo, nezávislou módu a design, výstavy v plenéru i bohatý program pro děti. Celý festival je zdarma. „Festival Živá ulice naplňuje svoji multižánrovost všemi směry. Nejen prostřednictvím dramaturgie, ale i tím, komu je věnovaný. Festival tvoříme tak, aby se na něm cítili dobře jak rodiny s dětmi, tak mladí festivaloví návštěvníci. Proto kousek od sebe potkáte dětské hřiště a stolní fotbálek. Zatímco na jednom místě se bude hrát pohádka, na druhém o pár hodin později uslyšíte pořádně rozjeté SKA,“ přibližuje festival Jakub Vedral, ředitel festivalu.

Čeští interpreti ve 4 hudbeních liniích

Dramaturgie festivalu je postavena na kvalitním line upu z ryze českých interpretů, a to i díky Roku české hudby, který byl vyhlášen Ministerstvem kultury. Výsledkem jsou čtyři základní linie: talentované zpěvačky jako Lenka Dusilová, LENNY, Debbi či Monika Načeva. Čerství držitelé ocenění v podání Never Sol, Bratrů Orffových, Vložte kočku nebo kapely Houpací koně. Následují „bardi“ – Jiří Schmitzer, Xavier Baumaxa a Plastic People of the Universe, které doplňuje festivalová klasika například v podobě Fastfood Orchestra.

Hudbu doplní bohatý program – například pětimetrové akrobatické kolo

Hudební složka Živé ulice tvoří jen část celého festivalu. Během sedmi dní se přijede do Plzně celá řada divadelníků a performerů. Plzeň například poprvé uvidí V.O.S.A. Theater s pětimetrovým akrobatickým kolem. Nebudou chybět pohádky pro děti nebo pouliční knihovna, ve které se bude denně číst. Dva dny – 14. a 15. srpna budou patřit nezávislé módě a designu, do Plzně totiž přijedou Plzeň Fashion Days. Chybět nebude ani dobré jídlo.

Festival zapojuje národnostní kultury a spojuje menšiny

Živá ulice do svého programu zapojuje aktivní a nadané lidi z širokého okolí. Každý rok umožňuje začínajícím kapelám v rámci projektu Mladá krev zahrát si na stejné stagi a před stejným publikem jako známí interpreti, výherci se pak dokonce dostanou do hitparády rádia. Každoročně se také koná kulturní hydepark, který je určený všem zájemcům, kteří se chtějí do festivalu zapojit. Letos poprvé přišli organizátoři s akcí Babylon na plotně. „Babylon na plotně je food festival národnostních menšin a cizinců žijících v České republice. Bude probíhat 12. a 13. srpna v Proluce kousek od Náměstí Republiky a těšit se můžete například na běloruské zákusky, tradiční romské bramboráky, vietnamské speciality Báhn Rao a Báhn Rán či na íránskou kuchyni. Připraveny navíc budou i workshopy, a tak se návštěvníci budou moci naučit skvělé vietnamské jarní závitky nebo slavnou polévku Pho,“ láká na mezinárodní chutě a vůně Táňa Švehlová, koordinátorka doprovodného programu Živé ulice.

Západočeská metropole za návštěvu v týdnu od 11. do 17. srpna určitě bude stát. Nikde jinde v České republice v tu dobu nepotkáte tolik hudebníků, divadelníků a milovníků kultury jako právě tam. „Máme velkou radost, že se festival těší oblibě. V loňském roce přišlo přes 35 000 diváků, letos věříme, že nás v plzeňských ulicích bude v době konání festivalu ještě víc,“ uzavírá Jakub Vedral.

Kontakt pro média:

Dominika Antonie Skalová

Email: dominika@artprom.cz

Telefon: 737 738 598